Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Tarih |

Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryumlar oldukça rahatlatıcı ve huzur verici olsalar da aslında arka planında oldukça fazla detay var. “Akvaryum bakımı ve temizliği nasıl olur?” ya da “bir akvaryum sahibi olmak istiyorum” diyenler yazımızı okurlarsa bu soruların cevapları kafalarında bir az da olsa netleşecektir.

Akvaryumun Konumu Nasıl Belirlenir?

Akvaryumlar mümkün olduğu kadar ışık alan ama güneş ışığına direk maruz kalmayacak yerlerde konumlandırılmalıdır. Ayrıca çok fazla rüzgar almaması ve düşüp kırılmayacak bir yerde olması da önemlidir.

Hangi Balığı Almalıyım?

İlk defa bir akvaryum kuruyorsanız balık seçiminde rastgele tercih yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Alacağınız balıkların aynı ortamda yaşayıp yaşayamayacakları, ne büyüklükte bir akvaryuma ihtiyaç duydukları gibi önemli detaylar vardır. Bunun için balık alırken uzman bir görüş almanız size yardımcı olacaktır.

Balığı ilk aldığınız anda ise poşetteki sudan direk akvaryuma bırakmamanızda fayda var. Önce poşeti suya bırakarak bir sıcaklık dengesi sağlamalı ve bir süre bekledikten sonra poşetteki suyu akvaryuma karıştırmadan balıkları akvaryuma bırakılmalıdır.

Akvaryuma Hangi Sudan Koymalıyım?

Akvaryuma koyulacak en iyi su dezenfekte edilmiş bir sudur. Musluk sularında fazlaca klor bulunması nedeniyle balıklar için sorun olabilir; suyun kaynatılması da minerallerin ölmesine neden olduğu için yine tavsiye edilmez. Suyu birkaç gün bekleterek koymak en doğru tercih olacaktır. Ayrıca su ilave ederken de kumların dağılmaması için dikkat etmekte yarar vardır. Bu konuda klor giderici gibi su düzenleyiciler size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Akvaryumun Temizliği Nasıl Yapılır?

Balıkların sağlıklı olabilmesi için suyun ve akvaryumun düzenli temizliği önemlidir. Akvaryum camlarının günlük düzenli olarak silinmesi zor lekelerle karşılaşmamak için önemlidir. Zorlu kireç lekeleri ise jilet yardımı ile kazınabilir.

Bunun haricinde balık yemleri ve balık artıkları yüzünden dibe çöken pisliklerin de düzenli olarak alınması gerekir. Bunun için su temizleme motorları yardımcı olabileceği gibi düzenli dip çekimi yapmakta faydalı olacaktır. Dip çekimi sadece temizlik için değil, aynı zamanda suyun tazelenmesi için de oldukça önemlidir.

Bir Süre Evde Olmayacağım?

Gerekli temizliği yaptıktan sonra akvaryum için günübirlik kontrol yapmanıza gerek yok. Bu aşamada balıkların beslenmesi için de tatil yemleri size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Balıklarımdan Birisi Hasta, Ne Yapmalıyım?

Eğer hastalığı erken fark etmişseniz hasta balığı akvaryumdan ayırmanız gerek; bunun için kullanılan özel hazneler mevcut. Balığınızın mantar ya da beyaz benek olmuşsa balık mantar ilacı ya da beyaz benek ilacı gibi ilaçlar sorunu çözebilecektir. Bu süreçte hastalığın başka balıklara sıçrayıp sıçramadığına dikkat edilmelidir.

Hangi Balık Yemini Kullanmalıyım?

Balık yemi seçiminde balığınızın türüne göre seçim yapmanız en doğrusudur. Bu konuda yem satışı yapan kişilerden ya da uzmanlardan bilgi almanız mümkündür.