Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Tarih |

Kediler belki de beraber yaşaması en zevkli hayvanlardan birisi. Ancak kedilerin bakımları çok zor olmasa da önemli detaylar atlanıldığı takdirde hem kediniz, hem de sizin için ciddi sorunlar baş gösterebilir. Bu nedenle belli başlı bazı konularda bilgi sahibi olmakta yarar var.

 

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedilerin 2 ay dolmadan annelerinin yanından ayrılmaması büyük önem arz eder. Bu sürede yavru kedinin hem bağışıklık sistemi güçlenecek, hem de tuvalet ve temizlik eğitimi gibi kolay kolay verilemeyecek temel eğitimler anne tarafından yavru kedilere öğretilecektir.

Yavru kediler için yapılacak ilk iş 7-8 haftayı doldurmuşlarsa bir veterinere başvurup aşı karnesi çıkarmak ve ilk aşılarını yaptırmaktır. Yapılacak olan ilk aşı parazit aşılarıdır ve aşıdan sonra en az iki gün süre ile yavru kedinin üşümemesine ve ıslanmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer yavru kedilerin dışarıya çıkma imkanı da olacaksa bunun için de aşıdan sonra en az bir hafta kadar beklenmelidir.

Eğer yavru kediniz evinize ilk defa geliyorsa da ilk geldiği zaman bulunduğu çevreyi yadırgayarak bir köşeye sinip saklanması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda kesinlikle rahatsız edilmemeli, yüksek sesle konuşulmamalı ve bulunduğu yerden çıkarılmamalıdır. Bunun yerine onun dışarıya çıkmasını sağlayacak ufak oyuncaklar ya da bir ip yumağı onun fazlasıyla merakını celp edecek ve kendi isteğiyle bulunduğu yerden çıkmasını sağlayacaktır. Hiçbir şey yapılmasa dahi bir süre sonra merakına yenik düşüp kendiliğinden olduğu yerden çıkacaktır.

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi anneleri tarafından verildiği için sizin tek yapmanız gereken; kum kabına bir kere kediyi bırakıp onun kumu incelemesine fırsat tanımanız olacaktır. Çok küçük bir istisna da olsa eğer başka bir yere tuvaletini yaparsa, yaptığı tuvaleti alıp kuma  gömmeniz, ya da idrarını sildiğiniz bir peçeteyi kuma gömmeniz ve kediyi tekrar kumun üzerine koymanız büyük ihtimalle sorunu çözecektir.

Özellikle uzun tüylü kedilerde tüylerin düzenli taranması oldukça önemlidir. Ancak bunun için yavruluğundan itibaren kediyi tarağa alıştırmak önemlidir. Bunun için 2-3 aylık kedilerde tarakla sadece masaj yapar gibi, hiç bastırmadan yapılacak olan ufak alıştırmalar ilerleyen zamanlarda işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Yavru kediler için mama alışkanlığı da bu süreçteki önemli detaylardan birisidir. Kuru mama, kedilerde bir çok böbrek ve bağırsak sorununu önlemek için en iyi tercihtir ve yavruluktan itibaren veterinerin önereceği mamalar sayesinde bu alışkanlık kediye kolayca kazandırılabilir.

 

Kedilerde Günlük Bakım

Kedilerde günlük bakım son derece kolaydır ancak dikkat edilmesi gereken ufak birkaç detay söz konusudur.

 

Kedi Tüylerinin Bakımı

Tüylerin hem canlı görünmesi, hem de daha sağlıklı olması için kedinin en azından gün aşırı taranması önemlidir. Özellikle uzun tüylü kedilerde kıtık (topak) oluşumunu önlemek için oldukça önemlidir. Bunun için kedinizin türüne uygun bir kedi fırçası almak bir ömür bu sorununuzu çözecektir.

 

Kedilerde Tırnak Bakımı

Doğada ağaçları tırmalayarak tırnakları törpülenen kediler, evde bunu koltuklar ve halılar üzerinde deneyebilirler. Bu konuda birkaç adet kedi tırmalama tahtası size fazlasıyla yardımcı olacaktır ve ilgiyi koltuklardan kendi üzerlerine çekecektir.

Ayrıca çok uzayan ve törpülenemeyen tırnaklar bir yerlere takılarak kediler için de sorun olabilir. Bunun için mümkünse 2 haftada bir tırnakların sadece iğne kısımlarını almak yeterlidir. Çok fazla kesildiği takdirde kan damarlarının kesilmesi ve çok zor durdurulabilen bir kanamanın başlaması mümkündür. Tırnak kesimi veteriner kontrolünde yapılıyorsa ayda bir yapılması da uygun olabilir.

Tırnak kesiminde ise kedilere özel yapılmış kedi tırnak makasları kullanılmalıdır. Sıradan bir tırnak makası ile yapılan kesimde tırnak boydan boya yarılabilir ve kediye çok fazla acı verebilir.

 

Kedilerde Göz Bakımı

Özellikle İran kedisi gibi basık burunlu kedilerde gözlerden akıntı çok daha fazla olmaktadır. Bu akıntılar mecburen bir pamuk ve kediler için göz temizleme losyonu kullanılarak düzenli olarak temizlenmelidir; aksi takdirde kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Bu temizlik İran kedisi gibi türlerde 3 4 günde bir yapılabilecekken, bazı kedilerde neredeyse buna gerek bile yoktur.

Kedilerin bakımı aslında son derece kolay ve rutin işleyen bir süreçtir. Ancak bu süreçte en önemlisi bir veterinerden düzenli olarak destek alarak tavsiyelerine birebir uymaktır.