Kedilerde Mama Seçimi ve Beslenme

  • Tarih |

Kedilerde mama seçimi, kedinin türüne, yaşına, kısır olup olmadığına ve sağlık durumuna göre yapılmalıdır. Bu yüzden sadece mamanın kalitesi değil, içeriği de ön plana çıkmaktadır. Bu konuda da yine en doğru bilgiyi kedinizin veterineri verecektir.

Kuru mamalar hem kedinin sağlığı hem de kolay kullanımı sayesinde en doğru tercihlerden birisidir. Mamayı tercihen belirtilen ölçülerde sabah ve akşam olmak üzere iki kez vermek daha sağlıklıdır. Ancak 1, 2 günlük yokluğunuzda bile mamayı çokça vermeniz dahi sıkıntı olmayacaktır.

Mama konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta mama değişimidir. Kullandığınız mamadan başka bir mamaya geçiş yapacaksanız bunu eski mama ile karıştırarak bir süre geçiş döneminden sonra yapmak gerekir. Zira ani değişimler kedilerde ishal gibi bazı sorunlara neden olabilir. 

 

Taşıma Çantası Kullanımı

Kedi taşıma çantaları kedilerin en nefret ettikleri eşyalardan birisidir. Ancak bu tepkiyi en aza indirmek için kedinin eve geldiği ilk günden itibaren taşıma çantası ile yakın olması, onu sahip olduğu bir eşya gibi görmesi sorunu en aza indirecektir.