Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Tarih |

Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıllar yılı insanoğlunun en yakın dostlarından birisi de köpekler. Günümüzde bir çok kişi hayatını bir köpekle paylaşırken, bunun hayalini kuranlar da hiç az değil. Ancak bir köpek sahibi olmak, daha doğrusu bir köpeği hayatınıza sokmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Bu nedenle köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri bilmek ve buna göre karar vermek en doğrusu olacaktır.

Köpek için Bir Yaşam Alanı Oluşturmak

Evinizde ya da bahçenizde bir köpek dostunuz varsa en önemlisi sizin gibi onun da bir yaşam alanına ihtiyacı olduğunuz bilerek hareket etmeniz. Bunun için öncelikle sadece ona özel bir alan yaratmak önemli. Ev içerisinde ya da bahçede bir kafes bunun için en iyi çözüm olacaktır. Yatacağı yerinse hem kuru, hem de rahat bir yer olmasına ve düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Köpek, bahçede yani evin dışında kalacaksa da yağmurdan ve soğuktan etkilenmeyecek şekilde kafes ve kafes yerinin seçimi yapılmalıdır.

Alman çoban köpekleri ya da kangallar soğuğa karşı daha dayanıklı olabilirken Golden türü bir köpek soğuğa karşı çok dayanıklı değildir. Hazır alacağınız köpek kafesleri de bu konuda tam anlamıyla yeterli olmayabilir. Bu nedenle kafesi biraz büyük alarak içerisini strafor ile kaplamak köpeğinizi rahat ettirecektir. Ayrıca hangi tür olursa olsun köpeklerin kesinlikle beton üzerinde yatıp kalkmalarına izin verilmemelidir. Bunun için kafesin tabanı en az 10 santim karton ya da minder ile takviye edilirse sorun rahatlıkla çözülebilir.

Hareketli zamanlarını da göz önüne alarak etrafta ona zarar verebilecek şeyleri köpeğinizin geldiği ilk günden itibaren ortadan kaldırmanız sevimsiz kazaların önüne geçecektir. Ayrıca yalnızken uğraşabileceği birkaç şey daha mutlu olmasını sağlayacaktır; köpek oyuncakları  bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.