Yavru Köpek Bakımı

  • Tarih |

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpeklerin bakımı yetişkinlere göre çok daha fazla dikkat gerektirir; zira sizinle paylaşacak olduğu hayata adapte olabilmesi için ilk adımlar bu zamanlarda atılacaktır. Köpekler eğitimle birlikte 180 derece değişimlere her zaman açık olsalar da uzman olmayanlar için bu değişimleri ortaya çıkarmak zor olacaktır. Bu yüzden tabiri caizse ağaç yaşken eğilmelidir.

Köpeğin doğumdan itibaren en az 2 ay annesi ve kardeşleri ile yan yana kaldığından emin olmakta fayda vardır. Bu sürede bir köpeğin nasıl davranması gerektiğine dair en doğru bilgileri annesinden ve kardeşleri ile oynadığı oyunlardan öğrenecektir.

Köpeğiniz 2 aydan hemen sonra size gelmişse ilk yapmanız gereken bir veterinere başvurup ilk muayenesini ve aşılarını yaptırmak olacaktır. Özellikle evde köpek besleyecekler için aşılar insan sağlığı açısından da son derece önemlidir.

İlk aylarda köpekler çok fazla oyuna düşkün oldukları için eğitime çok yatkın değildirler ama çabuk öğrenirler. Ancak eğitim sürelerini uzun tutmamakta fayda vardır; zira dikkatleri çok çabuk dağılacaktır.

Köpeğe öğretilecek ilk komutlar için de bu yaş evresi oldukça uygundur. Komut verirken bu komutları bir daha değiştirmeyecek şekilde belirlemek ve ses tonunu benzer şekilde ayarlamaya dikkat etmek de önemlidir. Ayrıca olumlu davranışlarında ödüllendirmek de eğitim sürecini hızlandıracaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken; yaptığı her şey için ödül vermemek gerektiğidir.

Köpeği tasmaya alıştırmak da ilk aşamada bir çok kişinin sorunudur ancak bu henüz köpek gelir gelmez boynuna takılacak bir kurdele ile daha kolay aşılabilir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitiminin temeli genellikle yavruluğunda atılabilir; sonrası için bu alışkanlığı kazandırmak zor olacaktır. Yavruluk döneminde ise tuvalet eğitimi birkaç günlük bir süreç değil, bazen 5-6 aya kadar uzayabilen zorlu bir süreçtir. Bu süreyi köpek sahibinin tutumu ve köpeğin cinsi uzatıp, kısaltabilir.

Yavru köpek sahipleri sabah işe gidip, akşam eve geleceklerse öncelikle tuvalet eğitimi vermeyi akıllarından çıkarmalılar. Özellikle 2-6 aylık dönemde yavru köpeklerle birebir ilgilenmek gerekecektir. Bu süreçte evin içerisinde kuytu bir köşede kullanabileceğiniz birkaç parça gazete kağıdının üzerine köpekler için özel üretilmiş tuvalet eğitim spreyi sıkarak ilk alıştırmalara başlayabilirsiniz. Her tuvalet yapışının ardından da bir zil çalarak sevdiği bir mamadan ödül olarak çok az verebilirsiniz.

Yavru köpekler tuvaletlerini zor tuttukları için ilk aşamada dışarıya alıştırmak zor olacaktır. Bu nedenle bu gazete kağıtlarının sürekli evde bulunmasında yarar var. Tuvalet saatleri az çok belirlendikten sonra da dışarıda tuvaletini yapmasını istediğiniz bir yere bu spreyden sıkarak o bölgede köpeğinizi gezdirebilirsiniz. Yine aynı şekilde tuvaletini yapar yapmaz zil çalar ve ödülünü verirsiniz. Bu şekilde siz yanında olmadığınızda ödül alamayacağını bildiği için tuvalet tutma alışkanlığını kazanmaya başlayacaktır. Ayrıca dışarı çıkardığınız zaman tuvaletini yapana kadar oyun oynamamaya da özen göstermeniz gerekmektedir. Doğru yere doğru zamanda tuvalet yaptığında ödül aldığını düşünmesi için bu oldukça önemlidir.

Yavru Köpeklerin Eşyaları Kemirmesi

Dişleri fazlaca kaşınan yavru köpekler evde zevkine uygun ne bulursa kemirmeye ve parçalamaya başlayabilir. İlk başlarda bu çok sevimli ve masum görünse de köpek büyüdükçe tüm eşyalarınız risk altında demektir. Böyle durumlar için kesinlikle en az bir adet plastik kemik ya da bunun gibi özel oyuncak bulundurmanız önemlidir.

Köpek daha önce bir eşyayı kemirmiş ve siz görmemiş iseniz kızmanız boşuna, ancak iş üzerinde yakalarsanız kesinlikle durdurmalısınız. Ağzına aldığı bir terlik ya da ayakkabıyı da siz uyarınca alıp kaçmışsa kesinlikle peşinden koşup oyuna dahil olmayın. Bu durumda tek yapmanız gereken oyuncağı ile ilgiyi başka yere çekmek olmalıdır.

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi

İnsanlara ya da diğer köpeklere ve hayvanlara zarar verebilecek bir köpek hayatı size zehir edebilecektir. Bunun için köpeklerde sosyalleşmenin de ilk adımları yine yavrulukta atılacaktır.

Yavruluk döneminde özellikle çocuklarla ve diğer köpeklerle aynı ortam içerisinde bulunması ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesinde oldukça önemlidir.

Köpeğin Oyun Isırması

Özellikle yavru köpekler oyun oynarken sürekli bir ısırma eğilimi içerisinde olacaklardır. Bu kardeşleri ile oynadıkları oyunlardan gelen bir alışkanlık ve güç gösterisinin belirtileridir. Can yakmayan bu ufak ısırıklara müdahale edilmediği takdirde bu bir liderlik yarışına kadar uzanacak ve söz dinlememesinin en büyük nedenlerinden birisi olacaktır.

Oyun oynarken başlayan ufak ısırıklar için öncelikle ses tonu çok yükseltilmeden bir “hayır” komutu yeterli olabilecektir. Tekrar oynamaya başladığınızda yine aynısını yaparsa burnuna parmakla canını yakmadan vurabilirsiniz. Halen devam ediyorsa da kafesine kapatılarak oyuna son verilebilir; ağlamasına kulak asmadan susana kadar da çıkarmamakta yarar vardır. Sustuğu zaman çıkarıp oyuna devam ederseniz ne yapması gerektiği kafasında şekillenmeye başlayacaktır. Ayrıca her ağladığında hemen kafesten çıkarmanız kafesten nasıl çıkabileceğini ona öğretmeniz demek; bu nedenle özellikle yavruluk döneminde bu ağlamalara fazla kulak asmamakta yarar vardır.

Köpekle Beraber Uyumak, Koltuklara Çıkmasına İzin Vermek

Köpekler sürü hayvanlarıdır ve sürüde her zaman bir lider yer almalıdır. Onun sizinle ısırarak oyun oynaması, koltuklarda ve yatağınızda rahatça yatıp uyuması sizin liderlik vasıflarınızı yitirmenizdeki ilk adımlardır. Bu nedenle tek bir koltuk dahi olsa asla onun çıkamayacağı bir yer, ya da giremeyeceği bir oda bulunmalıdır.

Köpeklerde Beslenme

Köpekler diğer evcil hayvanlara nazaran çok daha kolay beslenebilir özelliklere sahipler; hemen hemen yemedikleri hiçbir şey yok. Ancak köpeğin uzun vadede sağlığını olumsuz etkilememesi için, kolay kullanılabilirliği olması açısından en uygunu tabi ki köpek mamaları.

Mamalar türe, yaşa, cinsiyete ve özel durumlara göre bile farklı içeriklerde üretilebiliyor artık. Ancak doğru mamaya karar verebilmek için veterinerin köpeğinize özel tavsiye ettiği bir köpek maması her zaman için en doğru tercih olacaktır.

Mama dışında özellikle ödüllendirmek için kullanacağınız kemik et gibi takviyeler için de en azından bir veteriner onayı almakta yarar vardır. Su ve mama vermek içinse özel üretim bir mama ve su kabı ömür boyu işinizi görebilecektir.

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Köpeklerin hem sağlığı hem de güzel görünebilmesi için düzenli yıkanması oldukça önemli. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç detay var;

* 2 aylık olmadan önce köpeğinizi yıkamayın.

* Aşıları tam olmayan köpekleri yıkamanın bazı sakıncaları olabilir, bunun yerine kuru köpek şampuanı kullanın.

* Köpeğinizin cilt yapısına uygun bir köpek şampuanı tercih edin.

* Yıkarken bol su ile tüylerinin tamamen ıslandığından emin olduktan sonra şampuan kullanın ve en az 10 dakika şampuanla masaj yapın.

* Yıkamadan önce ve sonra tarayın.

* Şampuanın köpeğin gözüne ve ağzına kaçmasına engel olun, mümkünse göz yakmayan köpek şampuanı tercih edin.

* Aşı yapılmadan 3 gün önce ve 3 gün sonra köpeklerinizi yıkamayın.

* Yıkandıktan sonra saç kurutma makinesi ile tüylerini kurutun ve üşümemesine azami özen gösterin.

Köpeklerde Tüylerin Bakımı

Köpeklerde tüylerin bakımı yapılmadığı takdirde hem kötü bir görüntü, hem de bir çok sağlık sorununun temelleri atılmış demektir. Bunun için düzenli olarak tüylerin taranması ve fırçalanması oldukça önemlidir.

Genellikle uzun tüylü köpeklerde günlük olarak tüylerin taranması tavsiye edilir. Bu türlerde kıtık/keçe oluşması muhtemeldir; bu yüzden sık taramanın önemi büyüktür. Çok kısa tüylü köpeklerde tarama ve fırçalama için de bir haftalık süre kesinlikle aşılmamalıdır. Özellikle tüy dökme zamanlarında daha sık fırçalamakta da yarar vardır.

Tarama/fırçalama içinse tek bir tarak yeterli olabileceği gibi köpeğin türüne göre farklı birkaç köpek tarağı ve fırçası kullanmanız gerekebilir. Bunun için de size en uygun ürünü bir veteriner yardımı ile seçebilirsiniz.

Köpeklerde Tırnak Bakımı

Doğal hayatta köpekler için oldukça önemli olan tırnaklar ev hayatında büyük sıkıntılara neden olabilir. Çok fazla yürüyüp koşmayan köpeklerde uzayan tırnaklar hem köpek sahiplerine istenmeden zarar verebilir, hem de köpeğin yürümesini güçleştirebilir; hatta kırılıp sorunlara yol açabilir. Bunun için düzenli olarak köpek tırnaklarının kesilmesi gerekir ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç detay var;

* Bunun için öncelikle köpeklere özel yapılmış bir köpek tırnak makası kullanmak gerekir. Normal tırnak makasları ile yapılan kesimde tırnaklar boydan boya yarılabilir.

* İkinci önemli husus ise tırnaklarda damarların bulunduğu kısmın asla kesilmemesi gerektiğidir. Bunun için ilk birkaç kesimde bir uzman tarafından nasıl yapılacağını öğrenmekte yarar vardır.

Köpeklerde Pire Bakımı ve Temizliği

Pirelerin köpeğinize bulaşması için birkaç saatlik bir sokak gezisi bile yeterli olabilir. Önüne geçmediğiniz takdirde ise birkaç haftada tüm köpeği, hatta evinizi bile pireler sarabilir.

Pireler bu kadar büyük bir sorun; ancak çözümü de bir kadar basit. Bunun için dikkat edilecek birkaç husus var;

* Pire tasması kullanabilirsiniz.

* Veteriner kontrolünde pire damlası uygulayabilirsiniz.

* Tüylerini sürekli tarar ve kontrol yapabilirsiniz.

* Dış parazit aşısını ihmal etmezsiniz.

Bunlara dikkat ederseniz pire sorunu en fazla birkaç gün, belki de hiç fark edilmeden gelip geçen bir sorun olacaktır.

Bütün bunlardan yola çıkarak; “köpek  bakımı aslında bir çocuk bakımından farklı değildir” demek mümkün. Hayatınızın belki de bir 20 yılını beraber geçireceğiniz bir canlıyı hayatınıza dahil edip etmemek konusunda çok iyi akıl aşındırmadan karar vermemek gerekir. Bu kararı almadan önce bir yakınınızın sahip olduğu bir köpekle birkaç ay aynı evde yaşamak; sizi neyin beklediğine dair aydınlatıcı bir deneyim olacaktır.